Blog Koksztys
Zmiany w taryfikatorze mandatów – za jakie wykroczenia oprócz mandatu otrzymamy punkty karne?

Od dnia 9 czerwca 2012 r., na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. W taryfikatorze pojawią się punkty za wykroczenia, których popełnienie karano dotąd jedynie mandatami.

I tak, za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, otrzymamy 5 pkt, za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych 5 pkt, za wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy 2 pkt, za ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu 5 pkt, za zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym 3 pkt.

Ponadto zwiększono liczbę punktów karnych za wykroczenia, które wg policyjnych statystyk występują najczęściej. Więcej punktów dostaniemy za: przewożenie dziecka bez fotelika – 6 pkt (dotychczas 3), przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) – 4 pkt (dotychczas 1 pkt), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych – 10 pkt (dotychczas 8 pkt), niezatrzymanie pojazdu przed znakiem „stop” – 2 pkt (dotychczas 1 pkt).

Zespół Departamentu Prawnego Grupy Koksztys

 

Powrót

Kalendarium

Rok 2018

Rok 2017

Rok 2016

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

Rok 2012